Programme 2018

26th June
Welcome Dinner (6pm Onwards)
27th June
Conference Programme Day One

8.45 – 9.00 Welcome Address – João Fialho (Vieira de Almeida)
9.00 – 9.20 Keynote Speaker – Laura Brank (Dechert): A discussion of recent sanctions in Russia and their wider impact. 
9.20 – 9.25 Introduction of the Day – WIOML Board
9.25 – 10.25 Mining Policies in Africa Part I – SADC Member States
Kojo Busia (African Minerals Development Centre – UN)
Elisabeth Caesens (Resource Matters)
Hubert André-Dumont (McGuire Woods)
Peter Leon (Herbert Smith Freehills)
Session Chair: Hubert André-Dumont (McGuire Woods)
10.25 – 10.45 Coffee Break
10.45 – 12.00 Mining Policies in Africa Part II – (Lusophone Africa and the African Mining Vision / WIOML Model Mining Code) 
Ângela Viana  (Vieira de Almeida)
Vitor Marques da Cruz (MC&A)
Frank Mariage (Fasken)
George Lwanda (United Nations Development Programme)
Session Chair: João Fialho (Vieira de Almeida)
12.00 – 13.00 Updates from Around the World – (USA, Australia and Central Asia)
Andy Lillie  (Hogan Lovells)
Joe Fardin (University of Western Australia)
Solongoo Bayarsaikhan (Avinex Partners LLP)
Bakhodir Jabborov (GRATA International)
Session Chair: Joe Fardin (University of Western Australia)
13.00 – 14.30 Lunch Break
14.30 – 15.30 Engaging with Local Communities – A Global Perspective 
Bob Comer (Norton Rose)
Lizelle Marwick (AngloGold Ashanti)
Oleg Bazaleev (NordGold)
José Paz (Araújo Paz Advogados)
Session Chair: Poupak Bahamin (Norton Rose)
15.30 – 15.50  Coffee Break
 15.50 – 16.50 Should we Invest in Countries Where Governance is Lacking? 
Kojo Busia (African Minerals Development Centre – UN)
Lucy Graham (Amnesty International)
Louis Marechal (OECD)
Anneke Van Woudenberg (RAID)
Session Chair: Stéphane Brabant (Herbert Smith Freehills)
 16.50 – 17.50 Mining Entrepreneurs
Kalaa Mpinga (Mwana Africa)
Brian Kiernan (Moydow Mines)
Bob Adam (Former CEO – AMC)
Session Chair: Poupak Bahamin (Norton Rose)

WIOML Annual Gala Dinner & Drinks Reception (from 19.30 onwards)
28th June

Conference Programme Day Two

8.55 – 9.00 Introduction of the Day – WIOML Board
9.00 – 10.20 Mining Contracts
Brendan Ringrose (Whitney Moore)
Leonardo Neves (Ferrous Resources Limited)
Sandra Bates (Pillsbury)
Mark Berry (Norton Rose)
Andrew Van Zyl (SRK Consulting)

Session Chair: Rafael Vergara (Carey)
10.20 – 11.20 Fiscal Management and Risk 
Masuma Farooki  (MineHutte)
Matthew Genasci (Mining Policy Group)
Maura Lendon (Primero)
Session Chair: Jeff Snow (IAMGOLD)
11.20 – 11.40 Coffee Break
11.40 – 13.00 Crisis Prevention, Crisis Management and Unexpected Disputes (International and National)
Melanie Hart (Fasken)
Ben Ratelband (McCarthy Tetrault)
Jose-Manuel Garcia Represa (Dechert)
Barthelemy Cousin (Stephenson Harwood)
Session Chair: Ben Ratelband (McCarthy Tetrault)
13.00 – 14.30 Lunch Break
14.30 – 15.45 Listing on Public Markets (ASX, AIM, TSX, JSE)
Christian Owen  (Coors)
Anthony Brockbank (Fieldfisher)
Kevin Morris (Torys)
Dimitri Cavvadas (Fasken)
Session Chair: Julien Naginski (Chammas & Marcheteau)
15.45 – 16.05 Coffee Break
16.05 – 17.05 Competition and Antitrust Updates
David Gustman (Freeborn & Peters)
Alexandra Von Westernhagen (DAC Beachcroft)
Huy Do (Fasken)
Session Chair: David Gustman (Freeborn & Peters)